LOGO TİĞER Invalid column name Native Error : 42522 (207) Çözümü

LOGO

ÖMER ÇARNAÇAR

28.02.2018

0 Yorum

Merhabalar ;

Özellikle çözümü hakkında bilgi verilmeyen bir konu olan :

Microsoft OLE DB Provider For SQL SERVER : Invalid column name Native Error : 42522 (207)

Konusu üzerinden nasıl çözüm üretebiliriz.Bu sorun neden sürekli yaşanır.!Bilinçli veya bilinçsiz şekilde tamamen duygusal sebeblerden dolayı bir çok kişinin başını ağrıtıyor.

Öncelikle sorunu analiz edelim.LOGO [TİĞER 3 vs]ERP tarafında aldıgınız bir uygulamanın güncellenmesi gayet normal ama bizi etkilemeden olması bir o kadarda önemli  kullanıcıların FeedBack ile geliştirilen her yıl  ödenen Lisans ücretinin karşılığı bir çok hata olarak dönmesi işleyen çarkın dönmesini sağlamasından basit bişey olamaz ama bazı yerlerde el insaf demek gerekiyor.

Neyse konu sapmadan  2.45’den  2.47’ye geçiş yaptınız.Tabloları güncellediniz.!

Ama Cari kart açılmıyor.Bir hata veriyor.Neden.?

Şimdi düşünelim.

ANA PAKET + GÜNCELLEME +  YILLIK LEM + LOGO ÇÖZÜM ORTAGI  = HATA MESAJI

Nerde hata yaptım.?

Aslında hiçbir hatanız yok size düşen konuyu tamamen çözdünüz.Sorun farklı yerde  uygulamada 2 versiyon arasında sayamadıgım kadar çok kolon eklenmiş..Güncelleme anında sorun çözülemiyor.

Ne yapmalıyız.?

Not : Burda en sade şekilde anlatmaya gayret ettim.Ama konu hakkında uzman değilseniz.Müdahale sizin sorumlugunuzdadır.

Üsteki hata mesajının Türkçe Meali   bana bir şey sor diyorsun ama bu kolonlar yok veya bulamadım.

• Bu kolonlar hangi Tabloda..?
  • Sıralaması nasıl tipleri nedir.?
  • Bunları nasıl eklerim.?
  • Yada eklemek için  iş kaybını bırak ne kadar ödemem lazım.?
  • Bir Çözümü varmı.?

5 numaraları çözüm konusunda meraklı isen yazıya devam edebilirsin.

Öncelikle eksik tabloların  Tablolarını bulmanız gerekli nasıl  bulmanız konusunda tavsiyem;

Döküman bilgisi [support.logo.com.tr  tabi paylasılmış ise]

Sql Profiler  tesbit etmek

Çalışan bir  DATABASE  alt satırdaki kodu yazıp tablo ismini bulmak

————————————————————————————————————————–

SELECT
sys.columns.name AS KolonAdı,
sys.tables.name AS TabloAdı
FROM
sys.columns
JOIN sys.tables ON sys.columns.object_id = sys.tables.object_id
WHERE
sys.columns.name LIKE ‘%CPATITLE%’

Eksik tabloları bulduk.İşlemimiz hala bitmiş değil.Veri tiplerini tesbit etmemiz gerekiyor.Malesef bu aşamada yapabileceğimiz tek şey 2.47 çalışan bir DATA ile L_CAPIDIV tablo veri tiplerine ulaşmamız gerekiyor.Ben bunu tesbitini yapıp burda paylaşıyorum.

Tabloları ekleme işlemi için Kaynak

Örnek :

ALTER TABLE L_CAPIDIV  ADD kolon1  VARCHAR(20) NULL, kolon2 INT NULL ;

veya

LOGO4

LOGO5

LOGO5

Bu işlemler öncesi YEDEK  almanızı Tavsiye ederim.

İşlemleri sırasıyla doğru bir şekilde yaptıgınız zaman  yeniden işinize yoğunlaşabilirsiniz.

E-mail : omer.carnacar@outlook.com.tr

Başlık Değer